آشنایی با گیلان

آشنایی با شهر رشت

رشت؛ شهر زیبای من

شهر رشت در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۳۶ کیلومتر می باشد .این شهر از شمال به شهر خمام , از جنوب به دهستان لاکان، از غرب به صومعه سرا و از شرق به کوچصفهان محدود است .

رشت در وضع طبیعی خود جزء کوچکی از جلگه گیلان و دشت های جنوبی دریای کاسپین است که این جلگه در دو حد جنوبی و شمالی خود بین کوه های البرز و نوار ساحلی واقع شده و شهر رشت، بندر انزلی و لاهیجان را در بر می گیرد.

فاصله رشت از تهران ۳۲۵ کیلومتر می باشد. این شهر دارای فرودگاهی است بین المللی که در ۵ کیلومتری شمال خاوری آن ساخته شده است .

رشت ابتدا قصبه ای بود که در میان دو رودخانه گوهر رود و سیاهرود قرارداشت و از این جهت نیز قدمت دیرینه دارد . ولی از جهت سابقه شهری اولین بار حمد ا..مستوفی , در قرن هشتم هجری از این شهر نام برده است .نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده که قبل از این دو به آن بیه می گفته اند. (بیه در لغت نامه ها , رود و یا مصب بین دو رودخانه معنی شده است) و چنین به نظر می رسد که دلیل این نامگذاری, قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه است که به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب می گردید .

دهخدا معتقد است، چون شهر رشت در سال ۹۰۰ هجری ساخته شده، بنابر این برای نام این مکان از ماده تاریخ آن استفاده کرده اند و کلمه رشت به حساب ابجد ۹۰۰هجری است .

رشت که به شهر بارانهای نقره ای معروف است .مرکز استان گیلان می باشد و برای اولین بار نام آن درکتاب حدود العالم که به سال ۳۷۲ ه.ق. نگارش یافته با صفت ناحیه بزرگ آمده است .رشت از سال ۱۰۰۴ ه.ق به فرمان شاه عباس مرکزاستان گیلان و مرکز معاملات نوغان و ابریشم شد که در آن زمان محصول اول گیلان بود. این امر موجب شد که مالکان بزرگ و بازرگانان ایرانی، روسی، یونانی و ارمنی که تاجر نوغان ابریشم بودند به این شهر توجه کنند و شهر رشت رشد چشمگیری پیدا نماید.

همکنون از مراکز تاریخی و دیدنی شهر می توان به شرح ذیل نام برد.

-مسجد صفی، مسجد جامع صمد خان باقر آباد

-مقبره دانای علی در محله چمارسرا، مقبره خواهر امام، مقبره امام زاده هاشم

-کتابخانه ملی

-موزه

-آرامگاه میرزا کوچک خان ( سلیمانداراب )

-پارکهای جنگلی سراوان – ملت – سبزه میدان -محتشم ( قدس )

-عمارت کلاه فرنگی

-استخر عینک

-مدرسه شاهپور

-عمارت شهرداری وپست

-بقعه بی بی رقیه

-خانه ابریشمی و خانه قدیری

رشت

11 03 2019
کد خبر : 3915557
تعداد بازدید : 93